גאלאפגוס – מסע אל תוך האבולוציה

האיים – מחושלים באש, סחופי רוחות, בלב המרחבים הריקים באוקיינוס השקט, ובם קהילה חדשה של בעלי חיים:  בעלי חיים במגוון עצום, עשיר מאד. מסקרן  – איך כל זה קרה?
גאלאפגוס – רחוק באוקיינוס השקט – מול חופי אקוודור.
צילום וכתיבה – יפה כפיר

DSC_9945
 כמעט לכל בעלי החיים בגאלאפאגוס יש סיפור דומה: ה"מתיישבים" עברו תהליך של הסתגלות, כל אחד בדרכו לחיים באיים. בעלי החיים  של הגאלאפגוס עברו שינויים מרתקים לעומת אחיהם ביבשת ממנה הגיע. לכן – בגלפאגוס עולם חי ייחודי שאין כמוהו בעולם.  זוהי ארץ בראשית – היווצרות האיים היא   הדגמה אולי, להיווצרות החיים על פני כדור הארץ..
DSC_9853
אי חדש שנוצר בלב ים הוא מתנה לאלבטרוסים – העופות בעלי מוטת הכנפיים הגדולים בעולם: עופות ים אשר משייטים במרחבי האוקיינוסים, . האלבטרוס מביא אתו "טרמפיסטים" – זרעים, וגם חבילה נאה של דשן.

כך, בהדרגה, החלו חלקות של צמחיה להופיע על האיים החדשים. לרוב העצים  זרעים גדולים מכדי לעוף – אך לאורך החופים יש יערות של מנגרובים.
מנגרובים הם צמחים/עצים  בעלי חלקי שרש צפים, שנסחפים ומסוגלים להתחדש במרחקים ולצמוח במים מליחים.  הצמחים יצרו  המתנחלים החדשים בתי גידול שמאפשרים לבעלי חיים לחניות מחוץ למים וגם בתוך המים.

DSC_9450

 בעלי החיים החדשים המפתיעים ביותר הן האיגואנות – מה הן עושות כאן בכלל???
DSC_9384

לפעמים באופן מפתיע חרקים הגיע על כפיסי עץ צפים – הסרט קן של דבורה בכפיס עץ שנסחף במים לחופי האי . דבורי העץ הן המאביקות העיקריות – כמעט כל הפרחים בגאלאפגוס הם לבנים או צהובים – אלה הם הצבעים המועדפים על דבורת העץ, ואין יתרון או כשר הישרדות לבעלי צבע אחר.

DSC_9870

חמישה זרמים של אוקיינוס –  כמו צינור שמכה על קיר כשהוא מתנגש באיים. לטמפרטורה של המים ושל האויר יש השפעה גדולה על הרכב הפלנקטון – תמונות לווין מדגימות איך הפלנקטון משתנה עם העונות – צילום אויר מרהיב וצבעוני. כל העושר הזה מושך עופות ים רבים. רבים מהם נדדו ממרחקים ארוכים. האיים המבודדים הפכו המקום הטוב ביותר לקינון.  צבעוני במיוחד הוא  זכר הפריגטה בעל כיס העור האדום. הוא מנפח אותו בעונת הדגירה והקינון.

 

סולה כחולת רגל בולטת ביופיה,

DSC_9368

צבים אינם יכולים לשחות אך מסוגלים לצוף.
DSC_0141
אחד מהם הגיע מן הסתם מצפון אמריקה, צף במים. בחלוף השנים הם התפשטו גם לאיי אחרים. למה הם כל כך גדולים?

 :  למה אין דו חיים וגם לא יונקים בגאלאפגוס?

DSC_9915


האיים האלה – מחושלים באש, סחופי רוחות, בלב המרחבים הריקים , ובם קהילה חדשה של בעלי חיים:
מעט בעלי חיים עם מגוון עצום, עשיר מאד. ובמיוחד מרגש להבין – איך כל זה קרה?­­­­­­­­­­­­­­­­יפה כפיר – מילים וצילומים -מסע אישי על פני הגלובוס – טיולים והרצאות.   אתר הבית – http://www.yafakfir.co.il/

   050-5462292 ISRAEL

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

כל הזכויות שמורות – יפה כפיר סימון

קובי משיח

גלילה לראש העמוד