YafaKfir_Brooklyn_Bridge_NY_2005_4_resizeטוב לרוץ ברוח, גבוה מעל הנהר, בתוך הסערה, על גשר ברוקלין בניו יורק.

 

שלושה גשרים גדולים קושרים את ברוקלין למנהטן. היפה בהם הוא גשר ברוקלין.  גשר זה הוא מבנה גדול: שני מגדלי ענק נושאים את הכבלים האדירים, אשר נושאים בתחתיתם אוטוסטרדה עצומה, ומעליה מסלולים להולכי רגל ורוכבי אופניים.

תולדותיו קשורות בצער: שני מהנדסים, אב ובנו, נתנו את בריאותם וחייהם לגשר. האב, ג'ון רבלינג פצע את רגלו בראשית הבניה בשנת 1869, ומת מצפדת. בנו המשיך את מפעל חייו, נפצע במהלך העבודות, איבד את כושר התנועה והמשיך בעזרת אשתו המסורה.
27 פועלים אלמונים נוספים איבדו את חייהם בבניה.
YafaKfir_Brooklyn_Bridge_NY_2005_2_resize

באחד הלילות, מאוחר מאד, חציתי את הגשר. ברגל: היה שקט מאד וקר. קר יותר מכל אשר הורגלתי לו. הקור חתך כמו סכינים את הרגליים: לא הייתי מוכנה לקור העז ולרוחות שעל הגשר. חשתי ערומה וחשופה לרוח, וקפאתי. מקור. פשוטו כמשמעו. רצתי מול הרוח במהירות. |
היה חשוך. אורות הכרך, כמו יהלומים זכים בתוך שמיים אפלים, דלקו מעבר לנהר.
הכל היה יפה מאד, קסום. תחושה של עיר גדולה נושמת על המים. אני ידעתי שאני בניו יורק, שמחתי שאני בניו יורק, ורציתי להישאר בניו יורק ולחוש עוד ועוד את האנרגיה שזורמת ברחובות ובשדרות, במינהרות הרכבת התחתית, בעורקי הדם והחשמל של העיר הנפלאה הזו.
למחרת בבוקר סיפרתי למארחים שלי על הגשר, והלילה, והם קפאו לרגע, ושאלו: בלילה? לבדך? על גשר ברוקלין….?? אצלנו לא עושים דברים כאלה.
וסיפרו לי על שודדים אשר רוכבים על אופניים ומכים, ומפילים נשים וגם גברים בלילה, חוטפים תיקים, חותכים בסכינים את רצועות התרמילים….
אין לי מילים לתאר את יופייה של העיר ניו יורק כפי שהיא נשקפת מן הגשר. גם לא תמונות. מראה המגדלים הנשקפים בתוך המים עוצר את הנשימה.
שום צילום לא מעביר את התחושה הזו.
מנהטן מגשר ברוקלין

 

הגשר הוא מבנה מתכתי אדיר ומנוכר, אך בעיני הוא מין ענק נדיב אשר נושא בתוך כפות ידיו אותנו, האנשים הגמדים: אנחנו, בני האדם, הננו דמויות זעירות מול קורות הפלדה האדירות, מיתרי המתכת האיתנים המתוחים מעל המים ונושאים את הכבישים הסואנים ומסילות הברזל והרכבות שעל הגשר.
YafaKfir_Brooklyn_Bridge_NY_2005_3_resize

איך ומתי:
המבט הכי יפה אל העיר
מתקבל כשהולכים על הגשר מברוקלין לכיון מנהטן: זהו המראה הכי ידוע . מן הגשר רואים את כל Financial District -את פסל החירות ואת אליס איילנד, מקום נחיתתם של ראשוני המהגרים מאירופה לניו יורק. ההליכה נמשכת כ 35-40 דקות רגועות.

לפחות פעם אחת כדאי להגיע לגשר בלילה, , ובשעה מאוחרת ככל האפשר. חציתי את הגשר בשתיים אחרי חצות, כמעט לבדי על כל הגשר העצום הזה: אין מקום שקט ומרגיע יותר בניו יורק, למעט פינות חבויות בסנטרל פארק. כמו כן זו חוויה לראות את מנהטן נוצצת בלילה.
כדאי לתת לזמן זמן. להיות, לחוות, לספוג את המראות. לעצור, להתבונן, להאריך את השהות, כי המראה מפעים. אלה רגעים שהולכים אתנו שנים רבות.

מגיעים לגשר ממנהטן עם רכבת A או C לתחנת High St בברוקלין, לפי השילוט אל הגשר, בנתיב המיועד להולכי רגל. זה לא רחוק ואפשר לשאול. כשיוצאים מהתחנה הולכים לפי השילוט אל גשר ברוקלין, אל הנתיב המיועד להולכי רגל.

יש לשים לב לכך שהמסלול של הולכי הרגל מקביל למסלול רוכבי האופניים, ולהיזהר מאד מן הרוכבים המהירים.
הטיול על הגשר מומלץ מאד: זה יפה, זה חינם, ובניו יורק זה לא מובן מאליו…
ואפשר גם לשבת, על הגשר….. ככה סתם

 

גשר ברוקלין
ינואר 11, 2015|