שלוש נשים צוחקות ביחד בין מינסק לוורשה: נחמה וחום נשי עוטפים אותי בתוך מסע אל צל המוות השואה והבריחה
או – איך את נוסעת לבד? ם עמי את מדברת? מי עוזר לך?

לקראת חצות אני עומדת אבודה מול לוח  הרכבות הענק בתחנת הרכב של מינסק.  הכל כתוב באותיות קירילות. אני יודעת לקרוא אותן. מוצאת את השורה שלי: מוסקבה – מינסק  – לוורשה. יש שם מספרים ואותיות… איזה רציף… לאן ללכת…… כולם אצים  ומפנים לי עורף מהיר – עד שמגיע יוליה. היא בלונדינית, חמודה, והיא נוסעת עם דודתה לוורשה!!

לוח הרכבות בתחנת הרכבת במינסק
לוח הרכבות בתחנת הרכבת במינסק

נראה שיותר ממה שאני שמחה לקראתה – היא שמחה למצוא אותי. וורשה? כן, היא נוסעת לוורשה! יוליה ודודתה בודקות את הכרטיס שלי בקפדנות , אנחנו באותו קרון! אבל – חבל!! לא באותו תא, כך הן  אומרת ..

האנגלית שלהן בסדר גמור. יחד עם דודתה אנחנו שלוש נשים שצוחקות ביחד. הן הולכות היישר אל הרכבת; אני אתן. עולות במדרגות ומחליפות כיוון, אני אחריהן, חושבת  בלבי, איזה מזל!! איך הייתי מסתדרת כאן בכל הפניות והעליות והירידות… הכל באותיות קיריליות..

יוליה  מעלה אתי את המזוודה שלי לתוך הקרון  – ואנו נפרדות בצער – לא לפני שהיא  מציידת אותי בעוגיות שדודתה אפתה –  ומסדרת עם הקומיסרית של הקרון (רק רוסית היא מבינה הקומיסרית) שאקבל כוס תה עם חלב למרות שאין לי מטבעות של יורו.

***

הרכבת באה ממוסקבה.  ארבע מיטות בתא.  הלילה אני עם עוד שלוש נשים. שתיים רוסיות, ואחת – הפלא ופלא – אשה יפה, גדולה ואוקראינית, היא מרובנו – עיר סמוכה לדובנו של אבי. אוקראינה..
את  כל זה אנחנו מגלות בשפת הסימנים – עם מעט מאד אנגלית שיש לאחת מהן – סווטלנה:  היא מורה בבית ספר שנוסעת, גם היא]  לוורשה  – היא נוסעת  להשיג ויזה לארצות הברית:  בת אחותה מתחתנת עם בחור אמריקאי.

3_NASHIM_6

בעוד השיחה שלנו מתגלגלת באה ילדה ומקשיבה לנו ליד הדלת הפתוחה.
עיניה נוצצות, והיא SPEAK ENGLISH , כך היא מציינת בחיוך מבויש – ומיד היא אתנו במועדון הנשים הקטן על כוס תה ביסקוויט וסיפורים. שמה ילנה והיא בת 12, לומדת אנגלית וגם צרפתית וגרמנית – רוצה להיות מתורגמנית…. כולנו משתאות, ומחמיאות לה. באנגלית וברוסית. איזו ילדה מוכשרת…

בוורשה אנו נפרדות – ומול גרם מדרגות ענק בתחנה אני תוהה איך זה שהמזוודה שלי כבדה כל כך ואיך אניף אותה למעלה, אל ראש המדרגות. כמו לפי תכנית מגיע עלם חמודות, ובחיוך מקסים עוזר לי לעלות עם המטען שלי אל ראש המדרגות.

***

כך גם בביתה של דורותה – חברתי  בוורשה: קומה שלישית – בלי מעלית. שתי שכנות שלה, עליזות וצוחקות נושאות ביחד את המזוודה שלי האדומה והכבדה מדי – ומעלות אותה אל הקומה העליונה.
דורות וחברתה חנקה קוסובסקה האירו את ימי בוורשה – והקיפו אותי בעולם יהודי שלם – של פעם ושל היום. על במכתב קרוב…

דורותה, ורשאית שחיה את החיים היהודיים בפולין בהתמסרות מלאה
דורותה, ורשאית שחיה את החיים היהודיים בפולין בהתמסרות מלאה

***

למחרת ברחוב הראשי של העיר העתיקה – המעגל נסגר: שלוש נשים וייטנאמיות פוגשות אותנו – שלוש נשים יהודיות. דורותה וזהבה  ואני. השיחה נדלקת כמו מדורה גדולה – הן מאד מתעניינות,  וגם אנחנו.

שלוש נשים, יהודיות, וייטנאמיות
שלוש נשים, יהודיות, וייטנאמיות

שלוש נשים ועוד שלוש נשים ועוד ארבע נשים – ועוד שלוש.  אחווה נשית ונחמה בתוך מסע אישי אל צל מבעית של מוות ובריחהועוד קצת –

ילד סקרן לראות אותיות עבריות. גם משפחתו ערה לנוכחות שלי – אשה לבד. בלבוב. והשיחה התגלגלה..

ילד סקרן בלבוב
ילד סקרן בלבוב
בלבוב ליד דוכן הוישניה
בלבוב ליד דוכן הוישניה

ועוד אשה יפהפיה עם כלב ששמחה לבקשתי להצטלם

LVOV_CELLULAR_42

וכמובן. המדריכות המקומיות. במינסק. עיר זרה לגמרי, וראשית המסע. עוגן ומקור לבטחון.

אנסטסיה שיודעת כל כך הרבה
אנסטסיה שיודעת כל כך הרבה
ויוליאנה שמתמחה ביהדות של מינסק אשר חרבה
ויוליאנה מדריכה שמתמחה ביהדות של מינסק אשר חרבה

 

יולי 31, 2017|

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *