בערב – פוג'ה. טקס האש – הברכות, וההיטהרות.

VARANASI_YAFA_KFIR__14

זהו טקס הודיה לאמא גאנגא. האנרגיה ממלאת את האויר.. כלי פולחן פזורים על הבמות אל מול המים:

VARANASI_YAFA_KFIR__18

על כל אחת מהן מקיים את הפולחן בחור צעיר, חסון, אתלט, עם ציצת שיער יפה וארוכה מקופלת וצמודה לקדקדו. הוא בן לכת הברהמינים. בני הכת העליונה. וכך בין הודים שהגיעו מרחוק (ממדינת ASAM, מדלהי,  מ-UP  שזה UTTAR PRADESH ועוד ועוד) אני יושבת וצופה, חווה את החשמל שבאויר, וקצת מרגישה הינדית.

VARANASI_YAFA_KFIR__15

הלכתי שוב, ושוב. כל ערב. אש עשן וקטורת, מוסיקה רמה, שקטה, נוגה, שמחה,עוטפת, קולנית, ושוב שקט עם צלצולי פעמונים… ושלל קולות ומחיאות כפיים ושירה. תופים, פעמונים והנהר ברקע. שטוח ושקט, מימיו חומים.

VARANASI_YAFA_KFIR__20
זהו טקס הודיה לאמא גאנגא. האנרגיה ממלאת את האויר.  שלוש פעמים חזרתי למקום, לפוג'ה. ערב אחרי ערב. את סדר הטקס כבר הכרתי , וגם ידעתי לשבת מול האש, ולא לנשום את העשן וענני הקטורת.
אש עשן וקטורת, צלצול פעמונים, ותוף, שירה.  אלפים יושבים על הגדה, ובסירות גדולות, שטוחות מול הרציף. הגהאת.
הנשים בסארי בצבעים ססגוניים, והגברים – רבים מהם עוטי לבן. כותנה. כולם שרים בהתרגשות. קשה לי לתאר,  רק להרגיש יכולתי.

VARANASI_YAFA_KFIR__16

עם הסיום – כולם  רצים  קדימה, מן הסירות על הנהר שם יושבים רוב המבקרים, אל  הבמות הקטנות, אל מקום הטקס, שם ישבתי אני, רוצים לגעת בלהבות אשר כבות לאט. רצים  אל האש הקדושה, לגעת. לקחת קצת.

VARANASI_YAFA_KFIR__17
זה היה קצת מבהיל, ההסתערות הפתאומית הזו. לידי ישבה המשפחה "שלי " אתם שוחחתי לארך כל הארוע  – אבא אמא סבתא וילדה, ממדינת  ASAM בצפון מזרח הודו, מרחוק מאד. הם ישבו לידי כל הערב ושאלו, וגם סיפרו. הם עזרו לי לאסוף מהר את שתי המצלמה ושתי העדשות, שלא יפלו למים.
כולם רצים, רוצים לגעת בלהבות, ושוטפים את פניהם ואת גופם באש, פשוט כמשמעו, אוספים מן השלהבות חום ואנרגיה ונוגעים בפנים ובכתפיים של עצמם ושוב ושוב.וגם נגעו בילדים, כאילו שופכים על ראשם את את ברכת האש, קצת מן חום הלהבות, אש מחממת שתגן עליהם, הילדים מכל פגע

***************

נובמבר 06, 2016|

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *