למסע הזה הגעתי  חפה מכל ידע. לא למדתי, לא התכוננתי. לא חפרתי ברשומות. לא באתי לחפש עקבות, וודאי שלא רכוש. המטרה שלי ברורה. עקבות הורי. לנשום את האויר במולדת שלהם. להיות. ובעיקר – להרגיש. שתי צילומים ישנים בתרמילי,

סבתי - הילדה הקטנה

מצאתי עיר יפהפיה, תוססת לכאורה – ששכחה כמעט הכל. עיר שחיה את המאה העשרים ואחת – בדרכה, עם דיקטטורה לא טובה לאנשים,  ובנין פעיל של ק.ג.ב. אפילו את השם הם לא שינו. ק.ג.ב. הזכרונות קשים.
ולוקאשנקו .

מינסק מוארת בלילה באור יקרות
מינסק מוארת בלילה באור יקרות

בנינים מרהיבים ושדרות גדולות. תאורה נפלאה ברחבי העיר בלילה –  צעירים לרוב ושמחה. וגם – הזכרון למלחמה. אחד מכל שלושה תושבים איבד כאן את חייו במלחמה –  ובתוכם – היהודים. בהשמדה מתוכננת. בהם בני משפחתי.

לכבוד הניצחון במלחמה הפטריוטית הגדולה
לכבוד הניצחון במלחמה הפטריוטית הגדולה

לא הלכתי לארכיב. רציתי  רק להיות. ולהרגיש. עמדתי שם בשקט. לבדי.
שני גאיות ההריגה היו במינסק:  יאמה ומאלי סטרוטינץ.

–  YAMA  פירוש השם הוא בור.  בור גדול מוקף עצים. כאן  טבחו באלפים רבים יהודים, היישר אל תוך האדמה.  עמדתי שם לבדי, ולא ידעתי את נפשי מפחד. ומצער ומאימה. הרגשתי באוויר את נוכחותם: סבא שלי וסבתא שלי ודודי ודודותי – שלא זכיתי להכיר. מצד אמי.

YAMA
YAMA

מחוץ לעיר – מחנה המוות MALI TROSTINEC. לכאן הביאו אנשים באוטובוסים שהגז הוזרם מתוך צינור המפלט פנימה – אל האויר אשר נשמו.  כאן ירו., קברו ושחטו. הובילו משפחות אל פי הבור. הפשיטו עירומים, משים גברים זקנים וילדים – וירו.
הרגשתי באוויר את נוכחותם: סבא שלי וסבתא שלי ודודי ודודותי – שלא זכיתי להכיר. מצד אמי.

מאלי סטרוטינץ - האנדרטה
מאלי סטרוטינץ – האנדרטה

האנדרטה – אדירה ומרגשת אותי מאד. אני עומדת שם מול הפסלים ומרגישה. בוכה ומרגישה.  בני משפחתי אתי.

מאלי סטרוטינץ פרט
מאלי סטרוטינץ פרט

אין לי ענין  לחפור בארכיונים. קרובי משפחתי היו אנשים ישרי דרך, צנועים, אנשי תורה ועבודה. הם חיו שם. הם מתו שם. אמי ברחה משם . בגיל הנעורים, עם אחותה. וכל השאר…..  נמחק, אבד, איננו.

מאלי סטרוטינץ פרט
מאלי סטרוטינץ פרט

 

מה שהיה בגטו מינסק –  התאורים קשים לקריאה:

גטו מינסק – ויקיפדיה

 

יולי 17, 2017|

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *