SERVAS – מפגש עם תומס וטרזה בביתם למרגלות הפירנאים

 SERVAS– לטייל ולהכיר, אחרת: אצל תומס ותרזה למרגלות הפירנאים צפון ספרד

מי רוצה לרדת לעומק העניין, לגעת בחיים, לטעום את האוכל המקומי בבית אמיתי ולטייל למקומות שרק המקומיים מכירים?
מי לא מפחד מאנשים חדשים?  למי שלא חושש – בשבילכם – יש SERVAS: ארגון בינלאומי שמבוסס על אחוות האדם והרצון לשלום וידידות ובית פתוח. החברים מארחים, בנדיבות ובלי רצון לתגמול, מטיילים מארצות אחרות שמגיעים למחוזותיהם.

הגענו לספרד, והתקשרנו לתרזה ולתומס.

_DSC0383
הם הזמינו אותנו מיד אל ביתם, וציידו אותנו בהוראות מדויקות איך להגיע: זה לא היה פשוט בכלל כי הזוג בחר לחיות במנותק מן המציאות, בתוך היער, בכפר ישן שננטש על ידי תושביו החקלאיים לפני הרבה שנים.
_DSC0389

הגענו – ומצאנו את אחינו ואחותנו: קבלת פנים חמה, ארוחת ערב עם הוריה של טרזה, ושיחה עמוק עמוק לתוך הלילה. הביטחון, איך לא, והסכסוך, איך לא, תפסו מקום ושאלות בלי סוף.
ואנו, למרות רצוננו להינתק וגם לנוח מכל זה, מצאנו את עצמנו מסבירים. ולא תמיד יודעים לתת תשובות – אבל הודפים את מה שכתוב בעיתונים הספרדיים, ומתייחסים לעומק, ומדגישים את ההיסטוריה ואת הגיאוגרפיה ומעניקים למארחים שלנו מסע קצר ווירטואלי אל עומק הסכסוך, וגם אל החיים בארץ
זה מענין אותם מאד, והם מן הסתם לא יוכלו לטייל עד ירושלים. הבאנו שי – תמונה פנורמית של ירושלים העתיקה – והשיחה קלחה.
גם לנו היו שפע שאלות – ומאוחר מאד צנחנו, בקומה השנייה בביתם היפה והאקולוגי, על מזרונים שפרשו לכבודנו על הרצפה: הוריה של טרזה ישנים בחדר האורחים והם לא רצו לדחות אותנו מחוסר מקום.

_DSC0384

למחרת – טיול: ברגל עלינו אל הרכס הקרוב, אל כפר אחר, גם הוא נטוש.
הצומח ים תיכוני כמעט, העלייה תלולה תלולה, וכולנו צוחקים, שרים, הולכים והולכים, ומקבלים הסברים והשיחה – קולחת.

 _DSC0439
  אנחנו לומדים שארובה מחודדת מפחידה את המכשפות בלילה ומונעת מהן לנחות על גג הבית… ושלד של יונק קטן, עטלף אולי? עוצר את הרוחות הרעות ולא נותן להן להיכנס הביתה…
 _DSC0390
בדרך חזרה הפתעה!!! בריכה צלולה כמו באגדות, מקום מוסתר ולא ידוע, רק אנחנו שם: מים זכים וקירות אבן – עונג לא צפוי.
 _DSC0519
 ושוב יורד הערב, ושוב ארוחה כיד המלך: בביקורינו אנו נוהגים להכין למארחים שלנו בערב השני לביקור ארוחה ישראלית (הביקור ב-SERVAS מוגבל לשני לילות, אלא אם כן המארחים מזמינים לעוד – מה שקורה לא פעם).
אך הפעם אין מכולת בסביבה "לעשות קניות", וטרזה מתעקשת להכין לכבודנו את המאכל הלאומי העממי של הספרדים – :TORTILLA לביבה גדולה וטעימה מתפוחי אדמה, ביצים ובצל.
אנו מצידנו תרמנו את כל הגבינות והירקות שהבאנו אתנו.
 _DSC0380
 בבוקר יצאנו לדרך אל הפירנאים הגבוהים, מצוידים בעצות מצוינות להמשך הטיול שלנו באזור (בפארק הלאומי ORDESSA.)
טרזה ותומס נפנפו לשלום – וחזרו אל חייהם: היא – מורה לספרות ספרדית בבית הספר של העיירה הסמוכה, והוא – איש טכני בשלוחת האוניברסיטה של סרגוסה בעיירה HUESCA.
גם מן ההורים נפרדנו, מבטיחים לשלוח גלויות מישראל.
_DSC0450

כל הזכויות שמורות – יפה כפיר סימון

קובי משיח

גלילה לראש העמוד