קרנבל התפוזים באיבראה – IVREA

איטליה שטופת קרנבלים בחורף. אחד המסעירים בהם הוא קרנבל התפוזים באיבראה. יש לו מסורת עתיקה של הגנה על נשים: זה קרנבל שראשיתו מזמן, בראשיתה של המאה השתים עשרה.
שמה היה ויולטה, והיא היתה בתו הטוחן.
IVREA_02
היא לבדה, אשה רכה, הובילה ב- 1194 את המרד נגד הרוזן העריץ ששלט בכפר שלה. שמו היה    Rainieri di Biandrate,   והוא ציפה לקבל את מה שהחוק הפיאודלי הבטיח לו – הלילה הראשון עם הכלה הצעירה.
ויולטה לא הסכימה. היא  הרגה אותו בסכין חד וקטן שהחביאה בבגדיה, ובאומץ רב יצא החוצה והציגה את הראש הכרות לבני העיר. לא, היא לא פחדה משום דבר. אותה אף איש לא ייקח מבעלה הצעיר, האהוב.
IVREA_03
זה עוד לא הכל – במי ידיה אש שלחה במצודה. המצודה – סמל השלטון הקיסרי עלתה בלהבות וזה היה האות למרד הגדול. הכפריים, חסרי הכל, חסרי הנשק, זרקו את מה שהיה להם בסביבתם – אבנים, אבנים על ראשי האצילים. למרות הכל  זכו בנצחון. האזרחים הפשוטים, העמלים קשה הפכו לבעלי האדמות, והנשים הצעירות שוב לא הושפלו.
מזה שנים רבות חוגגים באיבראה את הנצחון הזה.IVREA_20זהו מאבק סימלי של תושבי האיר IVREA   לחיים של חופש, רק שהיום – זורקים שם תפוזים….. ולא שופכים עוד דם.IVREA_12יש שאומרים שזו גם דרך להשתחרר מעודפים גדולים של פרי הדר אשר צומח כאן בשפע……

IVREA_22

ואי אפשר גם בלי מוטיב נוצרי…. איך לא? קצת מרתיע, אותי….

IVREA_14

זהו קרנבל משוגע , עם בליל של תפוזים וקונפטי ורסק תפוזים בכל מקום.


…עכשיו – גם אני כתומה:   זה מלהיב מאד, ואני נשטפת בצבעים ובקולות.אוהבת גם את הילדים וגם את סבא עם הסוס…

IVREA_08
נסחפת  – לקרנבל התפוזים באיבראה בחבל פיימונטה בצפון… למרגלות האלפים
   IVREA_24    IVREA_25
 

כל הזכויות שמורות – יפה כפיר סימון

קובי משיח

גלילה לראש העמוד